Stadion w Warszawie – „Poczuj się jak VIP”

Wyjazd członków Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych i Akcji Katolickiej do Warszawy, zwiedzanie Stadionu PGE Narodowego z przewodnikiem. Wybraliśmy się trasą „Poczuj się jak VIP”.

Przewodnik zapoznał nas z historią i ciekawostkami o Stadionie Narodowym. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem i podziwiali wystrój, wielkość stadionu. PGE Narodowy to nie tylko dom piłkarskiej reprezentacji Polski. To także jedno z najbardziej ekskluzywnych miejsc świata, w których na żywo można uczestniczyć w wielkich sportowych i rozrywkowych wydarzeniach.  Zwiedzając PGE Narodowy  zwiedzaliśmy różne loże VIP ów np. kryształowa miejsca najważniejszych ludzi w Polsce w eleganckich lożach. Trasa turystyczna ,,Poczuj się jak VIP” obejmowała  przestrzenie odwiedzane na trasie „Piłkarskie emocje” i najbardziej ekskluzywne miejsca przeznaczone dla najważniejszych gości PGE Narodowego, komentatorów, a także kibiców. Mogliśmy zobaczyć miejsca do hydromasażu zawodników, szatnię z oryginalnymi koszulkami reprezentacji Polski, usiąść  na fotelu kibica i popatrzeć jak dzieci zjeżdżają w kołach,  jeżdżą na łyżwach, inni  zjeżdżają na linie.

Stadion Narodowy w Warszawie, od lipca 2015 pod nazwą PGE Narodowy – wielofunkcyjny stadion sportowy, wybudowany w latach 2008–2011 w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia przed piłkarskimi Mistrzostwami Europy 2012. Został oficjalnie otwarty 29 stycznia 2012. Posiada 4. (najwyższą) kategorię w klasyfikacji UEFA. Na dwukondygnacyjnych trybunach znajduje się 58 500 miejsc (wszystkie siedzące), w tym 4600 miejsc o podwyższonym standardzie oraz 69 lóż (dla 800 osób). Stadion Narodowy to wielofunkcyjny obiekt sportowy, umożliwiający organizację widowisk sportowych, koncertów muzycznych, czy wydarzeń kulturalnych. Ponadto pełni funkcje biurowe, handlowe, hotelowe, gastronomiczne (docelowo 50 barów szybkiej obsługi). W efekcie, codziennie na jego terenie przebywa 2-3 tysiące osób

Łączna kubatura stadionu (bez dachu) wynosi ponad 1 000 000 m³. Łączna powierzchnia całkowita stadionu wynosi 203 920 m². Rozpiętość konstrukcji rozsuwanego dachu wynosi 240 × 270 m.  Stadion posiada największe centrum konferencyjne w Warszawie dla 1600 osób, a jego powierzchnia biurowa i handlowa to 25 000 m². Parking podziemny pod płytą boiska mieści 1765 samochodów. Stadion posiada 965 toalet. Na stadionie znajduje się 900 miejsc dla przedstawicieli mediów, 4 restauracje, fitness club, fun pub na kilkaset osób i 69 luksusowych lóż biznesowych.

Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z poznania Stadionu od innej strony, niż  tylko rozgrywki sportowe.

Materiały zebrała Marianna Strugińska-Felczyńska.