4 stycznia 2025 roku odbyła się wycieczko-pielgrzymka do Warszawy-obecnych 52 osoby. Są to członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej i Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Łodzi wraz z prezes Kol. Marianną Strugińska-Felczynska organizatorką.
Zabraliśmy ze sobą dobry humor i radość ze wspólnego przebywania i zwiedzania. Program wycieczki- pielgrzymki bardzo bogaty.
1. Muzeum Narodowe- zwiedzanie wystawy malarstwa Józefa Chełmońskiego.
2. Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów wraz z szopką
3. Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli
4. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
W Muzeum Narodowym obejrzeliśmy wystawę Józefa Chełmońskiego, gdzie zgromadzono 119 obrazów oraz rysunków i szkicowników. Obrazy na wystawie pogrupowane tematycznie np. malarska kronika wsi. Obrazy Monachijskie -nastrojowe, motyw drogi, wiary i smutku. W obrazach autor ukazał patriotyzm, elementy humoru i pejzaże. Uwagę zwiedzających przyciągają pięknie namalowane w ruchu: konie, psy.
Po powrocie do Warszawy już jako dojrzały artysta wyrażający swój własny styl tworzy obrazy ukazujące pory roku, dnia np. zmysłowy obraz ,,babie lato” Jego malarstwo to piękna wizja, cieszenie się życiem pięknem przyrody. itp. W Paryżu tworzył obrazy, które były sprzedawane za granica. W tych obrazach widać również fascynacje człowiekiem, jego wyglądem. Namalował również sceny poświęcone powstaniu styczniowemu. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadając przeniosła zwiedzających w tamta rzeczywistość z okresu jego życia, co pomogło nam w odbiorze tej sztuki malarskiej. Wśród zwiedzających było wiele rodzin z dziećmi, młodzież oraz grupy zorganizowane. Po dużej uczcie duchowej przyjechaliśmy do Klasztoru Zakonów Braci Mniejszych Kapucynów. Kapucyni Pojawili się w Warszawie w roku 1681, sprowadzeni z Włoch przez Jana III Sobieskiego. Rozwinęli działalność duszpasterską, charytatywną i patriotyczną a w 1946 r. odbudowali zniszczony kościół i klasztor. Od 1989 roku po przemianach politycznych rozpoczęto działalność na rzecz biednych- udzielanie skutecznej pomocy, posiłki itp. Co jest kontynuowane do chwili obecnej.
Nawiedziliśmy Kościół pw. Matki Bożej ( w stylu barokowym, sarkofag z sercem Króla J.III Sobieskiego.W kościele dolnym znajduje się Szopka Bożonarodzeniowa z elementami patriotycznymi.
Następnym punktem programu Sanktuarium pw. Św. Andrzeja Boboli Kościół zbudowany w latach 1980-1989, gdzie umieszczone są relikwie Św. Andrzeja Boboli. Obecnie w części dolnej znajduje się Muzeum poświęcone świętemu ks. Boboli. Ojciec Jezuita w sposób bardzo ciekawy przybliżył nam postać świętego Andrzeja Boboli- Patrona Polski, za Jego życia jak i po śmierci (Jego relikwie), cuda które miały miejsce. Był czas na modlitwę, za nasze rodziny, Polaków i Polskę.
Ostatni punktem zwiedzania było Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, mieszczące się przy ulicy Rakowieckiej, gdzie zgromadzono pamiątki związane z historią przebywających tam więźniów. Duże przeżycia i smutek zwiedzającym towarzyszył, że ,,ludzie ludziom mogli zgotować ten los’’ Na terenie kompleksu więziennego odbywały się również egzekucje.Dzięki pracownikom IPN odnaleziono szczątki około 300 osób i pochowano na cmentarzu. Przytoczę fragment ulotki konspiracyjnej z 1943 roku,, Życie i człowieczeństwo jest możliwe w ustroju demokratycznym (źródło Muzeum)Wzbogaceni o przeżycia duchowe, historyczne, estetyczne kulturalne wróciliśmy wieczorem do naszych domów, aby podzielić się wrażeniami i przeżyciami itp.

Dziękujemy Kol. Mariannie Strugińskiej -Felczyńskiej i grupie osób z nią współpracujących za
ciekawy program zwiedzania . Prosimy i czekamy na następne wyjazdy

Uczestniczka Krystyna Mamińska
Zdjęcia Marianna Strugińska

488654597_1075303137961366_1902446657920496400_n

Zdjęcie 1 z 5

Kategorie: Bez kategorii