Rodzaje szlaków turystycznych
Ogólne informacje wprowadzające na temat rodzaju szlaków turystycznych, ich podziału pod względem sposobu przemieszczania się, zwiedzanych obiektów i charakteru, sposobów oznakowania szlaków w Polsce i zagranicą oraz historii ich tworzenia.
Zabytki i zwiedzanie
Polska jest krajem o długiej, bo ponad tysiącletniej tradycji i burzliwej historii. Świadectwem tego są pozostałe liczne zabytki architektury osadniczej, obronnej, sakralnej czy przemysłowej. Najwięcej i najcenniejsze z nich zachowały się w ośrodkach miejskich z wielowiekową tradycją, takich jak m.in. Kraków, Gdańsk, Poznań, Wrocław czy Sandomierz. Polska posiada wiele cenionych walorów turystycznych w postaci miejsc i obiektów o wysokiej wartości historycznej, świadectwa polskich dziejów, rozkwitu kultury i sztuki. Niektóre z nich doczekały się nobilitacji przez wpis na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Inne z kolei wyróżnione są wpisaniem na prestiżową Listę Pomników Historii Polski. Na terenie całego kraju występują dziesiątki tysięcy takich obiektów, które powinny zainteresować turystów.
- Zabytki sakralne, sanktuaria i miejsca kultu
- Zabytki wpisane na listę Unesco
- Fortyfikacje, twierdze, militaria
- Zabytki archeologiczne
- Zamki i pałace
- Zabytki techniki i przemysłu
- Muzea i skanseny
- Szlaki turystyczne i tematyczne
- Podziemne trasy turystyczne
- Miejsca martyrologii
Łódź
Łódź jest idealnym miejscem spotkań ludzi z całego świata. Miasto, gdzie historia i nowoczesność żyją obok siebie w idealnej harmonii… Łódź rozkwitła w sercu Polski w XIX wieku. Jarosław Iwaszkiewicz wspominał, że początkowo miasto będące oazą przemysłu włókienniczego, „wyglądało upiornie” i było „dosłownym lasem kominów”. Przemysł pozwolił jednak na szaleńcze wręcz tempo rozwoju Łodzi. Szybko pojawiały się nowe banki i towarzystwa kredytowe, rosły fabryki, rezydencje i domy robotnicze. Było coraz mniej pól, a coraz więcej budynków. Kapitał pozwalał na zatrudnienie modnych architektów. Eklektyzm, secesja, modernizm – tym żyła Łódź, nazywana polskim Manchesterem, za sprawą wszechobecnego tu niegdyś przemysłu tekstylnego. Łódź to kwitnące życiem miasto w centrum Polski…
- Polska mniej znana – Centralne Muzeum Włókiennictwa
- Manufaktura w Łodzi
- Se-ma-for Muzeum Animacji
- Ulica Piotrkowska w Łodzi
- Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła – Light.Move.Festival.Łódź
Łódzkie Centrum Wycieczek Szkolnych
Łódzkie Centrum Wycieczek Szkolnych to specyficzne miejsce, które powstało po to, by zachęcić wszystkich do odwiedzenia naszego miasta – Łodzi. Naszą ofertę przygotowaliśmy przede wszystkim z myślą o zorganizowanych grupach szkolnych, bo to właśnie Wy, wbrew pozorom, możecie spodziewać się po naszym mieście najwięcej! Dlatego zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież wraz z nauczycielami na niezwykłą wycieczkę szkolną do Łodzi! W tej chwili proponujemy 3 pakiety tematyczne do wyboru:
www.turystyczna.lodz.pl
Turystyczna Łódź na swoich stronach proponuje następujące szlaki:
- Szlak turystyczny „Wille i pałace”
- Architektura przemysłowa
- Ulica Piotrkowska
- Galeria Wielkich Łodzian
- Łódź Bajkowa
- Szlak dziedzictwa filmowego Łodzi
- Śladami komisarza Alexa
- Szlak Juliana Tuwima
- Wielkoformatowe murale – Galeria Urban Forms
Wycieczka po Łodzi
Łódź to miasto o charakterze industrialnym, często porównywane do angielskiego Manchesteru. Nasza wycieczka zaprowadzi Państwa w głąb tego tajemniczego i intrygującego miasta, które nie bez powodu jest jednym z ulubionych miejsc amerykańskiego reżysera Davida Lyncha. Łódź jest trzecim co do wielkości polskim miastem i nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się być mało zachęcająca, znajdą w niej Państwo wiele interesujących miejsc, zabytków i atrakcji. Warto odwiedzić Łódź i poznać ją bliżej z pomocą naszego przewodnika.
Warto zobaczyć
Zachęcamy do odwiedzenia Portalu Turystycznego Województwa Łódzkiego. Poleca szeroką gamę tras i szlaków, które przybliżają ten region zwiedzającym na wielu płaszczyznach. Można coś wybrać do obejrzenia zarówno z dziedziny bogactw przyrodniczych, jak i atrakcji turystycznych i zabytków.
Turystyka aktywna
Wielu jedzie na wakacje tylko po to by wylegiwać się na plaży, by posiedzieć na leżaku, by długo spać i zajadać się lodami, oscypkami, czy rybami – w zależności od klimatu i lokalizacji. Czy to jest jedyna i najlepsza forma wypoczynku? Czy najlepsza ciężko jest stwierdzić, ale z pewnością nie jest to forma jedyna. Istnieje bowiem tak zwana turystyka aktywna, która niesie za sobą moc wrażeń, a co więcej poszerza naszą wiedzę i sprawia, że po wakacjach nie musimy martwić się, że zbytnio przez te wszystkie lody, ryby i smakołyki przytyliśmy.
- Spływ kajakowy Lubuskim Szlakiem Wodnym
- Trasy rowerowe w Polsce
- Wczasy odchudzające
- Boom na SPA
- Turystyka aktywna
- Narciarstwo w Polsce
- Wspinaczka skalna – forma rekreacji
- Nordic Walking, połączenie chodu z narciarstwem
Szlak Chasydzki
Szlak Chasydzki to trasa wiodąca śladami Żydów z południowo-wschodniej Polski. Jednym z celów projektu jest stymulacja lokalnego rozwoju społeczno-gospodarczego poprzez pobudzenie rozwoju turystyki profilowanej wykorzystującej dziedzictwo wielokulturowe. Partnerami Fundacji w realizacji projektu są jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe. Dziś Szlak Chasydzki obejmuje 28 miejscowości z terenu Podkarpacia i Lubelszczyzny. W przyszłości planujemy jego rozszerzenie o dalsze miejscowości z terenu Polski. Dziś w projekcie uczestniczą następujące miejscowości: Baligród, Biłgoraj, Chełm, Cieszanów, Dębica, Dukla, Dynów, Jarosław, Kolbuszowa, Kraśnik, Lesko, Leżajsk, Lublin, Łańcut, Łęczna, Nowy Żmigród, Przemyśl, Radomysl Wielki, Ropczyce, Rymanów, Rzeszów, Sanok, Tarnobrzeg, Ulanów, Ustrzyki Dolne, Wielkie Oczy, Włodawa oraz Zamość.
Małopolski Szlak Owocowy
Jednym z najbardziej nietypowych szlaków znajdujących się na liście polskich ścieżek turystycznych jest bez wątpienia Małopolski Szlak Owocowy. Jaka idea przyświecała twórcom tego szlaku? Co to właściwie znaczy, że jest owocowy? Rzecz jest niezwykle interesująca. Pewność możemy mieć co do jednego: nazwa podpowiada nam już, w jakim rejonie Szlak Owocowy został wyznaczony. W Małopolsce. Co dalej? To droga przecinająca 23 gminy województwa i zatrzymująca się przy takich gospodarstwach, w których rosną sady i gdzie uprawia się owoce.
Szlak Zamków Gotyckich
To samochodowa trasa turystyczna grupująca 12 gotyckich zamków Warmii, Mazur i Kaszub. Znajdują się wśród nich zarówno zamki biskupie, kapitulne, jak i krzyżackie. Szlak administrowany jest przez Stowarzyszenie Gmin Polskie Zamki Gotyckie. Szlak jest znakowany, istnieją różne warianty jego przebiegu.
Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce
253 najcenniejsze i najciekawsze zabytkowe obiekty drewniane tworzą Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Na Szlaku znalazły się malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej. Szlak Architektury Drewnianej powstał w 2001 roku z inicjatywy Województwa Małopolskiego. Po opracowaniu koncepcji szlaku i podpisaniu umowy z sąsiednimi województwami o współpracy w zakresie jego tworzenia w latach 2001-2003 wszystkie obiekty zostały oznakowane tablicami, a dojazd do nich znakami drogowymi.
Szlak Naftowy
Transgraniczny szlak łączy ze sobą miejsca związane z narodzinami i historią przemysłu naftowego. Jego główną oś: Jasło – Krosno – Sanok – Lesko – Ustrzyki Dolne – Sambor -Borysław –Drohobycz – Lwów wzbogacają pętle dla turystyki pieszej i rowerowej. W II poł. XIX w. ówczesna austrowęgierska prowincja Galicja przeżywała „gorączkę naftową”. Ślady fortun przedsiębiorców oraz pierwsze urządzenia wydobywcze i przetwórcze oleju skalnego znajdują się na trasie szlaku, podobnie jak miejsca związane z działalnością Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy lampy naftowej, która zapłonęła w lwowskim szpitalu w 1853 r. On to w 1854 r. w Bóbrce koło Krosna założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej, a także destylarnie i rafinerie w Ulaszowicach, Chorkówce i Polance.
Szlak Cysterski
Podróżowanie Szlakiem Cysterskim to nie tylko zwiedzanie klasztorów cysterskich, ale i swoista wyprawa w przeszłość, pełna refleksji nad duchowym życiem blisko natury, tak odległym i odmiennym od tego w obecnych czasach. Zapoznanie się z bogactwem cysterskiego dziedzictwa pozwoli współczesnemu człowiekowi pogłębić wiedzę o europejskich korzeniach i da inspirację do tworzenia teraźniejszości i przyszłości. Historia ma być mistrzynią życia, ale nie panią, winna napominać i inspirować, ale nigdy nie przeszkadzać.
Szlak Romański
Szlak Romański to europejski szlak, który wiedzie również przez terytorium Polski. Łączy on niezwykle cenne zabytki naszej przeszłości – dziedzictwa kulturowego i duchowego. Architektura romańska powstała w Polsce w średniowieczu, w okresie od XI-XIII wieku, a wzorowana była głównie na budowlach włoskich i francuskich. Przemierzanie Szlaku Romańskiego to nie lada gratka dla miłośników historii i architektury. To najstarsze i zarazem najcenniejsze budowle w Polsce, będące niemymi świadkami dziejów, o czym niejednokrotnie można przekonać się wchodząc w głąb zwykle mrocznych i tajemnych ich murów, co staje się niesamowitą podróżą w przeszłość.
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Średniowieczna cegła dominuje obraz wielu miast na wybrzeżu i w głębi kraju. Każdy z tych charakterystycznych czerwonych kamieni został wykonany ręcznie, każda budowla jest arcydziełem. Do dzisiaj są one symbolami wielu miast. Europejski Szlak Gotyku Ceglanego (EuRoB) łączy ze sobą miasta, które są świadkami czasów Hanzy. Dania, Polska i Niemcy są jego gospodarzami. Odkryjcie Państwo ślady przeszłości i wyjątkowe krajobrazy wzdłuż Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.
Trasa Kórnicka
Warto poświęcić jeden dzień, aby – podążając „szlakiem” wytyczonym sześciokątnymi brązowymi tablicami Trasy Kórnickiej – zapoznać się z zabytkami kultury i historii oraz urokami przyrody Wielkopolski. Trasa Kórnicka wyznaczona została w 1998 roku na zlecenie ówczesnego Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki, sfinansowana ze środków Unii Europejskiej, a oznakowaniem zajęły się automobilkluby: holenderski KNWB i niemiecki ADAC. Trasa przeznaczona jest dla turystów zmotoryzowanych.
Rowerem po polskich szlakach
Patrząc na niezwykle urozmaiconą rzeźbę terenu oraz przepiękne krajobrazy, można pokusić się o stwierdzenie, iż Polska to kraj wręcz stworzony do turystyki rowerowej. Walory te doceniła Europejska Federacja Cyklistów prowadząc po polskich drogach cztery odcinki tras wyznaczonych w ramach europejskiej sieci szlaków rowerowych EuroVelo. Niezliczona jest natomiast liczba wyznaczonych lokalnie ścieżek i szlaków. Dla miłośników przyrody rower będzie świetnym środkiem transportu po parkach narodowych i krajobrazowych, dla szukających ciszy i spokoju – idealnie będzie się nadawał do podróży drogami wiejskimi i polnymi, a dla zwiedzających zabytki i miasta – świetnie nada się do jazdy po coraz liczniej powstających ścieżkach i trasach rowerowych w dużych miastach. Zatem zachęcamy do roweru! Oficjalna strona EuroVelo (w języku angielskim).
Nizinne szlaki turystyczne
Wędrówka, szlak pieszy, hiking… jest kilka nazw na dalekie spacerowanie, podróż bez środków lokomocji. Z różnych powodów warto zachęcać do turystyki pieszej. Angielskie hiking jest bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, podobnie jak w innych krajach anglosaskich. Hiking to po prostu chodzenie, wędrowanie. W Polsce mamy mnóstwo szlaków pieszych, czyli (przenosząc to na dzisiejszy język) tras, na których można uprawiać hiking. Nie chodzi jednak tylko o spacer na świeżym powietrzu, ale o prawdziwe pokonywanie kilometrów, wędrówki piesze. Hiking może być świetnym pomysłem na urlop, weekend. Podziwianie przyrody, sprawdzanie własnej sprawności, piękne krajobrazy – wszystko to zawiera się w wędrownym pomyśle. Przez Polskę biegną również Europejskie długodystansowe szlaki piesze (Europejski Związek Wędrownictwa).
Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego
Szlak ten tworzy 36 obiektów o wyjątkowych walorach historycznych i architektonicznych, które w przeszłości były świadkami rewolucji przemysłowej. Obiekty te związane są z tradycją górniczą i hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, uzdatnianiem wody oraz przemysłem spożywczym. Odwiedzić tu można: czynne zakłady produkcyjne z zabytkowymi parkami maszynowymi, zakłady zachowane jako skanseny, muzea przemysłu oraz techniki, budynki użyteczności publicznej. Co roku, w czerwcu, odbywa się święto Szlaku Zabytków Techniki, czyli Industriada.
Szlak Architektury Drewnianej w woj. podkarpackim
Szlak Architektury Drewnianej na terenie województwa podkarpackiego to dziewięć tras o łącznej długości 1202 km. Na szlaku znajduje się 127 obiektów architektury drewnianej. Obejrzeć można m.in.: kościoły, cerkwie, skanseny, zespoły zabudowy małomiasteczkowej, dworki i pałace. Na szczególna uwagę zasługują perły architektury drewnianej wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO: kościół w Haczowie pochodzący z XV w., zespół plebański w Bliznem z kościołem drewnianym z XVI w., najlepiej zachowana klasyczna cerkiew typu bojkowskiego w Smolniku z 1791 r., usytuowana na wzgórzu cerkiew w Chotyńcu, cerkiew pw. św. Michała Archanioła oraz wzniesiona ok. 1583 r. cerkiew w Radrużu.
Szlak Architektury Drewnianej w woj. śląskim
Oglądane z tej perspektywy województwo śląskie wygląda zupełnie inaczej: zamiast zatłoczonych ulic, szarych domów i wielkomiejskiego hałasu – ciemna zieleń wiekowych drzew, stare drewno gontowych ścian i cisza. Wśród gałęzi kwitnących lip uwijają się pszczoły, a cały świat pełen jest ptasiego gwaru. To zupełnie inny świat, świat architektury drewnianej: starych kościółków, kaplic, budynków mieszkalnych i gospodarczych. Część z nich stoi jeszcze w miejscach, w których przez wiekami je wzniesiono; część zdobi ekspozycje muzealne. Na pozór archaiczny i nietrwały budulec, jakim jest drewno, przetrwał kilkaset lat zmagań z natura i dziś cieszy oko spracowaną fakturą słojów. Szlak obejmuje łącznie 84 obiekty architektury drewnianej: kościoły, kaplice, dzwonnice, chałupy, karczmy, leśniczówki, pałacyk myśliwski, skanseny i obiekty gospodarcze – młyn wodny i spichlerze.
Turystyczny Szlak Rodowych Gniazd Lubomirskich
Od pewnego coraz większym zainteresowaniem cieszą się pojawiające się na turystycznej mapie szlaki tematyczne. Zapraszamy turystów do przemierzenia jednej z takich tras, wytyczonej na terenach południowo-wschodniej Polski, zachodniej Ukrainy i północnej Słowacji, łączącej kilka gniazd rodowych magnackiej rodziny Lubomirskich. Przedstawiciele tego wielce zasłużonego dla Polski rodu posiadali majętności obejmujące znaczne obszary kraju, dziś po części znajdujące się na terytorium Słowacji i Ukrainy. Przez cztery wieki aktywnej obecności w dziejach Rzeczpospolitej, Lubomirscy pozostawili swój trwały ślad w jej historii.
Szlak Dziedzictwa Kulturowego Podtatrza
Szlak dziedzictwa kulturowego Podtatrza pomyślany jest jako szlak tematyczny dotyczący twórczości ludowej i sztuki naiwnej wyrastającej z tradycyjnego rzemiosła i sztuki Podtatrza. Szlak służy oczywiście prezentacji i upowszechnieniu twórczości rodzimych artystów Podtatrza (głównie Podhala), niemniej jego idea sprowadza się do spotkania z twórcą – artystą czy rękodzielnikiem, nie zaś do samego kontaktu z jego dziełem. Stąd atrakcjami ujętymi na szlaku są pracownie i warsztaty twórców, a tam gdzie to niemożliwe – po prostu ich domy, w których żyją i jednocześnie tworzą.