JASIEŃ Z NURTEM HISTORII
Żadna z łódzkich rzek nie zasłużyła sobie na większą sławę niż Jasień. Przy 12 – kilometrowej rzece usadowiła się znaczna część łódzkiego przemysłu z „królestwem Scheiblera” na czele. Rzeka eksploatowana przez stulecie zamieniła się w cuchnący ściek. Dopiero obecnie, gdy wzrosła świadomość ekologiczna, jej stan ulega pewnej poprawie.
DZIKI NER
Można powiedzieć, że właściwie tylko Ner jest łódzką rzeką z prawdziwego zdarzenia. Nie jest to strumień, ani niewielki ciek wodny, płynący przez kilka czy kilkanaście kilometrów, ale właśnie rzeka o długości 134 kilometrów w istotny sposób zasilająca Wartę.
PALMIARNIA
Najstarsze oazy palm daktylowych w łódzkiej palmiarni mają około 140 lat. Należały do łódzkich fabrykantów i carskich urzędników. Pod opiekę miasta trafiły podczas I wojny światowej i nadal cieszą wzrok zwiedzających w nowoczesnym pawilonie.
OGRÓD BOTANICZNY
Są w Łodzi miejsca wyjątkowo urokliwe, sprzyjające wypoczynkowi i refleksji. Jednym z nich jest na pewno Ogród Botaniczny, gdzie na 67 hektarach zgromadzono imponującą kolekcję roślin zadawalająca każdego konesera ogrodnictwa. Obiekt udostępniony zwiedzającym w 1973 roku stanowi dobry przykład perspektywicznego planowania. Już jest piękny, a piękniejszy będzie za następne 40 lat.
PARK NA ZDROWIU
Ciepła, wiosenna pogoda sprawia, iż łodzianie po długiej zimie chętnie wybierają aktywne formy rozrywki i wypoczynku: jazdę na rowerze, bieganie lub wizytę w parku. Jednym z najchętniej odwiedzanych zielonych miejsc jest park na Zdrowiu (dawny Park Ludowy) – największy w Łodzi i jeden z największych w Europie.
RUDA PABIANICKA
Czym dla północy Łodzi są Łagiewniki, tym dla południowej części miasta jest Ruda Pabianicka. Las Popioły, stawy Stefańskiego i okolice Rudzkiej Góry zapewniają wypoczynek i rekreację. Cześć ulicy Pabianickiej nazywana przez miejscowych Marysinem to stare centrum handlowe, a nowoczesny Port Łódź powstaje zaraz za Chocianowicami. Nadal działają tutaj zakłady włókiennicze, które swój rodowód wiodą w prostej linii z fabryk przełomu XIX i XX wieku. Mamy więc tutaj funkcje przemysłowe, handlowe i rekreacyjne – właściwie miasto w mieście. To nic nowego, ponieważ Ruda Pabianicka była miastem od 1923 do 1946 r.
ZIELONY HELENÓW
Pomiędzy ul. Północną a Wojska Polskiego położony jest park Helenów. Obecnie jest jednym z mniejszych i mniej znanych łódzkich zieleńców, ale w 1885 roku, kiedy był otwierany, okrzyknięto go od razu zielonym salonem Łodzi.
ŁAGIEWNIKI: DLA DUCHA I PRZYRODY
Łagiewniki to nie tylko największy w Europie las miejski, ale również miejsce kultu religijnego i obszar aktywnej rekreacji dla mieszkańców Łodzi. W dodatku jest to miejsce zupełnie nieodległe od centrum miasta. Takie rzadkie połączenie funkcji i na taka skalę jest unikatowe w Europie. Łagiewniki to skarb Łodzi.
ZIELONE SALONY MIASTA
Łódź nazywano polskim Manchesterem. W piosenkach śpiewano, że jest miastem tysiąca kominów. W stereotypowym wyobrażeniu często pozostaje terenem fabrycznym. Rzadko pamiętamy o tym, że jest miastem zieleni. Zapraszamy na spacer po najciekawszych parkach Łodzi.
ZOO MA 70 LAT
Łódzki Ogród Zoologiczny – niezmiennie egzotyczne i ciepłe miejsce – towarzyszy łodzianom już od 70 lat. Wybierając się tam po raz kolejny warto spojrzeć na nie trochę inaczej, także przez pryzmat jego historii i osiągnięć.
MEANDRY SOKOŁÓWKI
Jest takie miejsce w Łodzi, gdzie natura odzyskuje świetność. To dolina rzeki Sokołówki. Jej niecka wraca do pierwotnego stanu dzięki regulacji koryta naturalnymi metodami oraz zagospodarowywaniu i odtworzeniu zbiorników wodnych.
Miesięcznik Piotrkowska 104, Kronika Miasta Łodzi