W 2018 roku członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych wspólnie z członkami Akcji Katolickiej uczestniczyli w XVII Zlocie Rodzinnym. Podczas wspólnego wyjazdu uczestnicy poznają urokliwe zakątki Polski, spędzają aktywnie czas wolny, nawiązują przyjaźnie, wymieniają swoje doświadczenie, poznają miejsca pamięci danego regionu, kościoły, chętni uczestniczą we Mszy Świętej. Tym razem wybrano się na Roztocze.

Roztocze to zdrowe powietrze, swoisty klimat, rzeźba terenu, piękne lasy, strumyki wód i kwieciste łąki w dolinie Wieprza, las, skaliste wzgórza wapienne, z których poprzez odciski flory i fauny przemawia historia sprzed 70 mln lat. To malownicza kraina, rozciągająca się na wielkim obszarze, łączącym Wyżynę Lubelską z Podolem. Biegnie od Kraśnika na południowy wschód, aż do Lwowa. Rzeźbę terenu zawdzięcza licznym procesom geologicznym, jakie zachodziły tu na przestrzeni wieków. Krajobraz wyznaczają rozległe wzniesienia, masywy leśne poprzecinane pasmami pól, a także liczne wąwozy, strumienie i źródełka. To jedno z nielicznych miejsc w Polsce w tak niewielkim stopniu naznaczone przez współczesną cywilizację.

Udając się na Roztocze zwiedziliśmy Puławy z przewodnikiem, to ciekawe miasto historyczne w województwie lubelskim, malowniczo położone nad Wisłą, pomiędzy Lublinem i Radomiem, niedaleko Kazimierza Dolnego. Ze względu na rozwój kulturalny Puławy zyskały miano Polskich Aten.

Zabytki w Puławach które zwiedziliśmy:
– Pałac Czartoryskich w Puławach, ul. Czartoryskich – wspaniała budowla udostępniona dla turystów z otaczającym parkiem krajobrazowym
– Domek Gotycki – ciekawa budowla w parku pałacowym
– Świątynia Sybilli – piękna budowla powstała w kształcie rotundy z kolumnami, stojąca w parku pałacowym, to Muzeum Izabeli Czartoryskiej, Sybilla to najpopularniejszy i najpiękniejszy obok pałacu obiekt w zespole pałacowym, a przy tym pierwsze muzeum w Polsce!
– Brama rzymska w parku pałacowym
– Domek Żółty w parku pałacowym
– Kościół Wniebowzięcia NMP, ul. Aignera 1 – piękna budowla z kolumnadą, jeden z obiektów parku pałacowego, powstały z fundacji Adama Czartoryskiego na początku XIX wieku.

Atrakcje w Puławach:
– Park Pałacowy, ul. Czartoryskich – piękny, rozległy park w stylu angielskim, z zabytkowymi obiektami, otwarty dla turystów od świtu do zmierzchu.

Opracowanie i zdjęcia: Marianna Strugińska-Felczyńska

Kategorie: ZLOT RODZINNY PTSM