XIV Zlot Rodzinny Nauczycieli z Łodzi i Województwa, 2015

Co roku nauczyciele – członkowie i sympatycy  z Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych  z  Łodzi – wybierając się ze swoimi rodzinami i podziwiają urokliwe  zakątki  Polski a także Europy. W tym roku wybraliśmy się w Bieszczady.

Celem naszych wyjazdów rodzinnych jest; integracja rodzin; promocja turystyki rodzinnej, w tym wielopokoleniowej jest to żywa lekcja historii. Nauczyciele podczas pobytu w Bieszczadach zawitali do „Jerozolimy Wschodu – Kalwarii Pacławskiej do Matki Bożej Słuchające, by stanąć przed obrazem Matki Bożej Pacławskiej. Ten obraz ma szczególną wymowę. Madonna na obrazie ma odsłonięte prawe ucho, aby  słyszeć  prośby pielgrzymów, a Madonnę nazwano Matką Bożą Słuchającą. Przed obrazem modlili się m.in. hetmani Stanisław Żółkiewski, Stefan Czarniecki, książę Jarema Wiśniowiecki, król Jan Kazimierz, król Jan III Sobieski. Podziwialiśmy też  nowy  sposób prowadzenia  ewangelizacji w Ogrodzie Biblijnym w Myczkowcach.

Księga Biblii – ogród biblijny w Myczkowcach

W Ośrodku Rehabilitacyjnym Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach powstał Ogród Biblijny. Jest nie tylko nowym sposobem upiększenia otoczenia roślinnością Bliskiego Wschodu, ale przede wszystkim stanowi specyficzny zapis teologii biblijnej. Jednocześnie zawiera także przemyślaną i uporządkowana katechezę o biblijnej historii zbawienia. Idea ogrodów biblijnych jako nowa forma ewangelizacji jest jej bardzo bliska.

Ogrody Biblijne powstają na całym świecie, jako osobne jednostki lub wydzielone formy parków lub ogrodów botanicznych. Pozwalają  na poznanie zagadnień Starego i Nowego Testamentu w ciekawy i niekonwencjonalny sposób. Jest z pewnością prawdziwym poligonem dydaktycznym nie tylko dla teologa, ale również stanowi nie lada wyzwanie dla przyrodnika, rolnika i przewodnika turystycznego. Wycieczka do Myczkowiec z całkowitą pewnością jest godna polecenia dla wycieczek i całej rodziny. Oprócz omawianego ogrodu   można odwiedzić  Centrum Kultury Ekumenicznej, czyli 200 miniatur cerkwi i kościołów drewnianych zebranych na obszarze niewielkiego parku. Miniaturowe świątynie – Centrum Kultury Ekumenicznej. W 2007 w ośrodku Caritas w Myczkowcach zostało otwarte Centrum Kultury Ekumenicznej. Centrum powstało z inicjatywy księdza Bogdana Janika, dyrektora ośrodka w Myczkowcach i zostało zadedykowane Janowi Pawłowi II – wielkiemu orędownikowi ekumenizmu.

Na blisko hektarowej powierzchni zgromadzono  140 makiet cerkwi greckokatolickich, prawosławnych oraz kościołów rzymskokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji oraz Ukrainy. Wszystkie miniatury wykonano w skali 1:25. Znajdują się tu świątynie istniejące do dziś, jak i te, których na żywo już nie zobaczymy.

 Makiety otoczono miniaturową roślinnością, podobną do tej, która znajduje się przy poszczególnych świątyniach. Po kamieniach płyną potoki, szumi woda a z cerkiewek (bo tych jest najwięcej) rozbrzmiewają starocerkiewne śpiewy. W centrum parku umieszczono pomnik wielkiego Jana Pawła II. Poszczególne sektory to Pogórzanie, Zamieszańcy, Łemkowie, Łemkowie słowaccy, Grupa Polsko-Ruska, Dolinianie, Teren mieszany, Bojkowie i Bojkowie ukraińscy.

CKE ma m.in. sprzyjać spojrzeniu, że ponad tym co dzieliło poszczególne wyznania, ponad zaszłościami historycznymi powinna zapanować Miłość. Tę prawdę przypomina wszystkim wchodzącym do CKE napis znajdujący się nad główną bramą: „Ponad wszystkim niech będzie miłość”.

Dotarliśmy też do  Izby Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Komańczy. W Komańczy, w Klasztorze Sióstr Nazaretanek została utworzona Izba Pamięci upamiętniająca pobyt kardynała Stefana Wyszyńskiego. Internowano go w klasztorze w latach 1955-1957. Wyposażenie izby stanowią autentyczne meble oraz inne rzeczy, z których korzystał Kardynał. Siostry zgromadziły tu szereg pamiątek, m.in. łóżko, lampę naftową, ornat, sutannę, biret i piuskę. Zachował się również kosturek, na którym wspierał się Ksiądz Prymas podczas wędrówek po malowniczej okolicy. Miejsce to jest przepełnione aurą i duchem Księdza Prymasa. W Komańczy powstał słynny tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego i projekt Wielkiej Nowenny, który stanowił przygotowanie do świętowania Tysiąclecia Chrztu Polski.

Podczas  zwiedzania i podziwiania urokliwych zakątków Bieszczad byliśmy w Arłamowie.  W miejscu dawnego miejsca wypoczynku dla urzędników Ministerstwa, dziś Arłamów zbudowany od nowa. Od luksusów może zakręcić się w głowie. Z legendy dawnego Arłamowa pozostało niewiele: trochę wspomnień, odnowione meble z apartamentów Gierka i Wałęsy, kilka najokazalszych myśliwskich trofeów. Reszta już z innej epoki.  W tak dziewiczym terenie powstał  supernowoczesny kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy wraz z lotniskiem. Przejazd statkiem po zaporze Soliny. Jezioro Solińskie – zbiornik zaporowy (zbiornik retencyjny) położony w województwie podkarpackim w pobliżu miejscowości Solina. Rejs statkiem spacerowym po „Morzu Bieszczadzkim”, czyli Zalewie Solińskim, jeszcze bardziej ukazał nam piękno Bieszczadów Po  rejsie statkiem  po Jeziorze Solińskim pozostałe niezapomniane krajobrazy. Podziwialiśmy krajobrazy małej pętli i dużej pętli bieszczadzkiej, urokliwe cerkwie na trasie. O Bieszczadach można by opowiadać i opowiadać, ale samemu trzeba pojechać i zobaczyć te przepiękne tereny naszej Ojczyzny. Urokliwe miejsca Bieszczadów długo pozostaną w pamięci uczestników naszego zlotu. Pięknie położone połoniny zachwycają kolorami liści, a zielone wzgórza nad Soliną – są jak w piosence.

Przewodnicy  bardzo ciekawie opowiadali o czasach, które niektórzy z nas pamiętali z opowieści swoich babć  i dziadków. Warto wybrać się w Bieszczady i poznać urokliwe zakątki Polski

Marianna Strugińska-Felczńska