W dniu 6 czerwca 2009 r. miał miejsce kolejny spacer „Szlakiem łódzkich pomników wybitnych Polaków. Na trasie, którą przeszliśmy wykonaliśmy polecone zadania z użyciem planu miasta, linijki, pisaka oraz uważnego słuchania przewodnika.

Polecenia do wykonania:

  1. Zorientuj plan.
  2. Miejsce startu oznacz cyfrą 1.
  3. W trakcie spaceru zaznaczaj kolejno cyframi 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 omawiane pomniki oraz liną ciągłą pokonywaną trasę.
  4. Po dotarciu do ostatniego punktu 8 zmierz linijką na planie pokonaną odległość i oblicz, ile wynosi ona w rzeczywistości wiedząc, że skala planu to 1:15 000.
  5. Przypisz poszczególnym numerom nazwiska osób przedstawionych na pomnikach.

JAN PAWEŁ II – pierwszy papież Polak. W 1978 roku został wybrany w wieku 58 lat na 264. papieża. W trakcie 91. pielgrzymek odwiedził ponad 200 państw ciesząc się ogromnym autorytetem i sympatią. W 1979 przybył do Polski, co spowodowało zmianę sytuacji politycznej w kraju a w konsekwencji w całej Europie Wschodniej. W 1981 ciężko ranny w zamachu dokonanym przez tureckiego terrorystę. W 1987 przybywa do Łodzi odwiedzając jako papież, pracujących w zakładzie przemysłowym. W 2003 roku nadano Janowi Pawłowi II honorowe obywatelstwo Miasta Łodzi.

IGNACY SKORUPKO – ksiądz, harcmistrz Rzeczpospolitej, kapelan Wojska Polskiego. Zginął pod Ossowem koło Radzymina w sierpniu 1920 roku uczestnicząc w bitwie zwanej „cudem nad Wisłą”.

DĄB FABRYKANT „JAGOSZ”– dąb szypułkowy o obwodzie 3,5 metra. W kwietniu otoczony dywanem kwitnących cebulic. Jagosz to pseudonim dziennikarski Mieczysława Jagoszewskiego piszącego artykuły do „Ekspresu Ilustrowanego” i „Dziennika Łódzkiego”. Jagoszewski to współzałożyciel TPŁ i inicjator odbudowy pomnika T. Kościuszki.

BOHDAN STEFANOWSKI – inżynier energetyk. Twórca i pierwszy rektor Politechniki Łódzkiej. Autor wielu prac naukowych z zakresu termodynamiki, techniki cieplnej i chłodnictwa.

STEFAN JARACZ – aktor grający w teatrach Warszawy, Poznania i Łodzi (u Zelwerowicza). W okresie międzywojennym występował jako aktor filmowy. Wybitny reżyser. W czasie II wojny światowej więziony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Ciężka choroba spowodowała, że zmarł wkrótce po wyzwoleniu.

WŁADYSŁAW REYMONT – pisarz, autor „Ziemi obiecanej” opisujący życie przemysłowej Łodzi w XIX wieku. Napisał powieść „Chłopi”, za którą to w roku 1924 otrzymuje literacką Nagrodę Nobla.

JULIAN TUWIM – łódzkiego poetę uhonorowano pierwszym pomnikiem w Galerii Wielkich Łodzian. Od 1997r. ławeczka Tuwima stoi przed Urzędem Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104. Poeta pisał utwory  dla dzieci np.: „Lokomotywa”, „Słoń Trąbalski”, „Bambo”, „Abecadło”, „Dwa Michały”, „Zosia samosia” jak i dla dorosłych np.: „Kwiaty polskie”.

Tablice pamiątkowe, które spotkaliśmy na trasie były poświęcone:
Świętej Faustynie – patronce Łodzi
Janowi  Sztaudyngerowi – poecie i fraszkopisarzowi
Nauczycielom prześladowanym przez władze PRL
Nauczycielom poległym w walce z hitlerowskim okupantem

Foto: M. Walczak