Jego imię będzie nosić jedna z sal

„Parlament Europejski uczci pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego, nadając jego imię jednej z sal. Dziękuję moim przyjaciołom Rasie Juknevičiene i Robertsowi Zile za wsparcie sprawy, o którą od tak dawna zabiegałam. Dzisiejsza decyzja jest wynikiem współdziałania Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz Europejskiej Partii Ludowej – poinformowała na Twitterze europosłanka Anna Fotyga (PiS).

Była szef polskiej dyplomacji współpracowała w tej sprawie z wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego z Łotwy i byłą minister obrony Litwy. Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie odbędzie się uroczystość. Europoseł Anna Fotyga ma nadzieję, że odbędzie się to w maju, w rocznicę urodzin płk. Witolda Pileckiego.

– Bardzo się cieszę, że to się udało. Wydaje się, iż wielomiesięczne wysiłki przyniosły wreszcie skutek. Nie wiemy jeszcze, która to sala, nie wiemy, jak będzie wyglądała uroczystość, ale wiemy już, że jest pozytywna decyzja – podkreśla Anna Fotyga.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, oficerem AK, dobrowolnym więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w tym obozie koncentracyjnym i zagłady.

Pilecki walczył w Powstaniu Warszawskim, po jego upadku trafił do niewoli.

Po wyzwoleniu oflagu w Murnau Pilecki został żołnierzem 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Wrócił do kraju, gdzie zorganizował grupę, która gromadziła informacje o sytuacji w rządzonej przez komunistów Polsce. Został aresztowany, a potem zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku. Zrehabilitowano go w 1991 roku.

Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył rotmistrza Witolda Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego; w 2013 roku został awansowany do stopnia pułkownika.

Ze Strasburga Łukasz Osiński (PAP)

Kategorie: Wydarzenia