Pożegnanie śp. Marii Paszke

„Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”
„Jeśli śmierć nas czegoś uczy, to przede wszystkim tego, że na świecie nie liczy się nic poza miłością”.

Ks. Twardowski

16 listopada 2020 r. pożegnaliśmy śp. Marię Paszkę wieloletniego członka i działacza Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Łodzi. Wspólnie z mężem Edwardem organizator obozów wędrownych, wycieczek dla młodzieży, nauczycieli. Przez kilka kadencji mąż Edward członek Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Łodzi, którego wspierała we wszystkich działaniach.

Msza Święta pożegnalna odbyła się w kaplicy cmentarnej cmentarza rzymskokatolickiego w Łodzi-Łagiewnikach przy parafii św. Antoniego. Uroczystości przewodniczyli OO. Bernardyni z parafii Świętej Elżbiety Węgierskiej i bł. Anastazego Pankiewicza z Łodzi z siedzibą przy ulicy Błogosławionego Anastazego Pankiewicza 15. Podczas homilii pożegnalnej O. Bernardyn podziękował za tak zacną postawę śp. Marii w jej życiu.

Śp. Maria była znana ze swojej życzliwości i dobrego serca. Gdy ktoś potrzebował pomocy lub dobrej rady, nigdy nie odmawiała. Dla wielu osób była przykładem dobrego człowieka, dla mnie była przede wszystkim wspaniałym człowiekiem.

Miała ogromne poczucie humoru, nie raz rozbawiała podczas wyjazdów do łez wszystkich turystów. Swoim pozytywnym usposobieniem dodawała otuchy i sprawiała, że zły dzień stawał się dla każdego lepszy. Pozostały nam niezapomniane wspomnienia, turystyczne piosenki, które nam układała i śpiewała na wyjazdach. Pozostanie w naszej pamięci jako wzór nauczyciela, koleżanki.

Świętej pamięci Marii dziękujemy za to dobro, którym nas obdarzała i za to dobro, które w nas wyzwalała. A może szczególnie za to, że dla wielu ludzi może być przykładem tego, jak żyć dobrze, godnie, porządnie – w zgodzie ze swoim sumieniem, w zgodzie z Panem Bogiem. I przede wszystkim – JAK ŻYĆ DLA DRUGIEGO CZŁOWIEKA.

Wobec ciosu, który spadł na Państwa Rodzinę, niełatwo znaleźć słowa otuchy. Można jedynie życzyć sił do zniesienia tego bólu, który tylko czas może złagodzić. Prosimy przyjąć od nas wyrazy najszczerszego współczucia.

Prezes Marianna Strugińska-Felczyńska
wraz z Zarządem Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Łodzi.

________________

MSZA ŚWIĘTA w intencji zmarłej zamówiona od Zarządu PTSM w Łodzi 15 grudnia 2020 r. godz. 18.00 w parafii pw. Świętej Elżbiety Węgierskiej i bł. Anastazego Pankiewicza w Łodzi. Kościół znajduje się przy ulicy Błogosławionego Anastazego Pankiewicza 15.