XI Orszak Trzech Króli

Zgierz dołączył 6 stycznia 2019 roku  do 752 miejscowości w Polsce gdzie ulicami przeszedł jedenasty Orszak Trzech Króli. Pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi” Trzej Królowie wędrowali do Stajenki, żeby pokłonić się Dzieciątku Jezus. Wraz z nimi w drogę do Betlejem udało się 1,2 mln uczestników w Polsce.
W Zgierzu po raz VI maszerował  Orszak Trzech Króli około 3000 tysięcy osób. Wraz z licznie zgromadzonymi mieszkańcami Zgierza w Orszaku maszerowały Władze Samorządowe uczniowie szkół z nauczycielami, księża proboszczowie z poszczególnych parafii, rodziny. Orszak pilotowała Powiatowa Komenda Policji w Zgierzu, która wspólnie ze Strażą Miejska czuwała nad zapewnieniem bezpieczeństwa. Na początku Orszaku była Gwiazda Betlejemska i wszyscy podążali za Gwiazda. Za Gwiazda podążali kapłani, Władze Samorządowe oraz pozostali członkowie Orszaku.
Orszak rozpoczął się Msza Święta w pw. Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu, której przewodniczył i Słowo Boże skierował do mieszkańców ksiądz kan. Andrzej Chmielewski-Dziekan Dekanatu Zgierskiego. W homilii kaznodzieja  nawiązał do znaczenia Święta Trzech Króli.  „Święto Trzech Króli jest jednym z pierwszych ustanowionych przez Kościół. Tego dnia świat dowiedział się poprzez trzech mędrców, przybyłych do miejsca narodzin Jezusa, o Jego istnieniu – stąd też mówimy o święcie Objawienia Pańskiego, nazywanego po grecku Epifanią.
Początkowo Święto Bożego Narodzenia i Objawienia się ludzkości Jezusa jako Zbawiciela obchodzono razem. Jednak od IV w. Epifania stała się w kościele wschodnim wspomnieniem i uobecnieniem trzykrotnego objawienia się Chrystusa światu – tria miracula, jakie dokonało się podczas chrztu Jezusa w Jordanie, w chwili pokłonu trzech Mędrców oraz w czasie pierwszego cudu Pana Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej- powiedział kaznodzieja.
Jan Paweł II na początku swego pontyfikatu tak wyraził istotę święta Trzech Króli: „W uroczystości tej Kościół dziękuje Bogu za dar wiary, która stała się i wciąż na nowo staje się udziałem tylu ludzi, ludów, narodów. Świadkami tego daru, jego nosicielami jednymi z pierwszych byli właśnie owi trzej ludzie ze Wschodu, mędrcy, którzy przybyli do stajenki, do Betlejem.(…)
Kościół staje się sobą, kiedy ludzie – tak jak pasterze i Trzej Królowie ze Wschodu – dochodzą do Jezusa Chrystusa za pośrednictwem wiary. „Epifania jest więc wielkim świętem wiary” (7 I 1979). Wiara jest gwiazdą wskazującą nam drogę do Chrystusa. 
Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy Orszaku z koronami na głowie, w radosnym nastroju śpiewając kolędy udali się do Szopki Bożonarodzeniowej przed kościołem Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. Do śpiewu  kolęd zachęcał nas  Zespół Melodyjki pod przewodnictwem  Pani Beaty Pawłowskiej . Królowie złożyli dary, pokłonili się Jezusowi i złożyli życzenia mieszkańcom Zgierza. Na zakończenie ks. Dziekan podziękował wszystkim uczestnikom i organizatorom. Ks. Andrzej Blewiński podziękował ks. Dziekanowi za Słowo Boże skierowane podczas homilii wspieranie działań  Orszaku.
Nie mogło zabraknąć poczęstunku uczestników Orszaku słodkościami oraz herbatą przygotowaną przez Stowarzyszenie Staniszewskiego w Zgierzu. Słodyczami częstowali Trzej Królowie. W rolę Królów wcielili się  ks. kan. dr Krzysztof Kołodziejczyk, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla ,Paweł Królewiak –przewodniczący Rady Duszpasterskiej w parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego i Wiktor Jarmoliński wieloletni prezes Asysty parafialnej w pw. Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu.
Dziękujemy  wszystkim uczestnikom Orszaku Trzech Króli oraz organizatorom za pomoc w przygotowaniu.

Zespól Redakcyjny